Porada eksperta: Jak czyścić dywany z plam i innych zabrudzeń?
Są osoby, dla których dywan podkreśla wystrój wnętrza. Inni postrzegają go jako przytulną przestrzeń do poobiedniego odpoczynku lub zabaw z dzieckiem. Bez względu na sposób użytkowania dywanu, prędzej czy później pojawia się wyzwanie, jakim jest usuwanie zabrudzeń. Ekspert firmy ARTE przedstawia zasady skutecznego likwidowania różnych typów zanieczyszczeń. Dzięki temu rozlane wino czy plamy po obuwiu nie muszą być problemem.
2019-01-22, 11:40

Zabrudzenia dywanów – najczęstsze przyczyny

Nieraz zapominamy o zdjęciu butów po wejściu do domu – a tymczasem przez kurz i piasek dywan traci naturalny urok. Ostre ziarenka łatwo wnikają w runo, co może powodować uszkodzenia oraz przyspieszać zużycie. Negatywny wpływ na kondycję dywanu mają także tłuste cząsteczki, krążące w powietrzu – ich osiadanie na przędzy sprzyja przylepianiu się kurzu, co często skutkuje zmianą kolorów.

Aby uniknąć tych problemów, warto dbać o czystość domowego obuwia oraz pamiętać o regularnym odkurzaniu. Dobre efekty przynosi także trzepanie dywanu (o ile jest on tkany maszynowo lub ręcznie wiązany, a nie np. ręcznie taftowany, gdyż te ostatnie wymagają delikatniejszego traktowania) oraz używanie miotełki” radzi ekspert ARTE, Piotr Biegański. Jedną z częstych przyczyn zabrudzeń jest przypadkowe zaplamienie: słodkim napojem, błotem, sosem z kanapki… Bardzo kłopotliwe są plamy z olejów, smarów czy lakierów – ponieważ są nierozpuszczalne w wodzie, wymagają czyszczenia specjalnymi detergentami. „Warto pamiętać, że im starsza jest plama, tym trudniej ją usunąć – dlatego trzeba działać natychmiast”, dodaje specjalista.

Jak skutecznie usuwać plamy?

Piotr Biegański z firmy ARTE wymienia środki, po które warto sięgnąć w przypadku powstania plam:  „Niezbędny zestaw to szampon do czyszczenia dywanów, amoniak, ocet, czysty alkohol lub inny rozpuszczalnik”. Ważny jest też sposób postępowania z plamą: najpierw, przy pomocy noża lub łyżki, należy usunąć wierzchnią warstwę substancji, która spowodowała zaplamienie. Trzeba zrobić to w taki sposób, by nie rozcierać substancji, a jedynie zebrać jej nadmiar. „Jeśli przyczyną zaplamienia jest płyn, do jego odsączenia przyda się miękka i chłonna ściereczka. Można użyć też niebarwionej bibuły, ręczników papierowych lub odkurzacza przystosowanego do zbierania wody. Czynność należy wykonywać delikatnie, by uniknąć wcierania zanieczyszczenia w głębszą warstwę dywanu. Ruchy powinny prowadzić od obrzeży plamy ku jej środkowi”, wyjaśnia specjalista.

Sposobem na usunięcie plam może też być zastosowanie specjalnych proszków do prania na sucho. „Po odkurzeniu i wywietrzeniu pomieszczenia taki środek należy równomiernie rozprowadzić i przy użyciu miękkiej szczotki natychmiast wetrzeć w wykładzinę lub dywan. Następnie musimy poczekać aż proszek wyschnie, stosując się do zaleceń producenta. Po wskazanym czasie możemy odkurzyć dywan”, podpowiada Piotr Biegański z firmy ARTE.

W przypadku świeżych plam często dobrze sprawdza się czyszczenie wykonywane przy użyciu letniej wody z niewielkim dodatkiem mydła lub płynu do prania. Tłuszcze należy usuwać rozpuszczalnikiem, a następnie – szamponem. Odwrotną kolejność można zastosować przy zabrudzeniach śmietaną, musztardą, jajkiem, majonezem: najpierw warto użyć szamponu, a potem rozpuszczalnika. Plamy z soków poddają się czyszczeniu wodą, a po niej – szamponem. Plamy z krwi oraz wina wymagają czyszczenia zimną wodą. Po usunięciu przebarwienia warto przetrzeć zaplamione miejsce szamponem. Do usuwania plam z moczu oraz wymiotów należy użyć octu, a w następnej kolejności – szamponu. Na tusz z długopisów dobrze działa rozpuszczalnik, ale atrament wymaga czyszczenia najpierw zimną wodą, a później szamponem.

Piękny dywan na dłużej – o czym warto pamiętać?

 „Za każdym razem, przed czyszczeniem szamponem, dywan należy dokładnie odkurzyć. Każdy środek powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami producenta, a stosowanie odplamiaczy na bazie wody wymaga dokładnego przemycia czyszczonego miejsca wodą”, zaznacza ekspert.

Przed pierwszym użyciem zaleca się wykonanie testu na niewielkiej powierzchni, w mało widocznym miejscu. Pozwoli to sprawdzić, czy dany specyfik nie powoduje odbarwień i jest bezpieczny dla runa. Przy czyszczeniu na mokro sprawdza się metoda szamponowania, która pozwala uniknąć przemoczenia. Dobrym pomysłem jest też skorzystanie z usług profesjonalnej firmy czyszczącej.

Regularne odkurzanie oraz natychmiastowe usuwanie plam to sposób na to, by dywan służył domownikom przez długie lata i cieszył oko pięknym wyglądem.

KONTAKT / AUTOR
FlyPR
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015.  Dla dziennikarzy